Türkiye'nin Nabzı - Kasım 2020

Kasım’da iç politika gündeminde ardı ardına sıralanan polemikler ve sert tartışmalar kadar Merkez Bankası’nın faizleri arttırıp arttırmayacağı beklentisi, siyasette yoğun bir trafik yarattı. Bizi de geciktiren, özellikle Merkez Bankası kararının ne yönde olacağına dair büyük beklentiler oldu.

 

Görülüyor ki, toplumda da gözler Merkez Bankası kararı ve genel olarak da ekonomi yönetimindeki değişiklerdeymiş. Ekim 2020’de AK Parti’nin oy oranında “çekirdek seviyenin de altına inme” sorunu yaşanıyordu. Kasım’da ekonomi yönetimindeki görev değişiklikleri, faiz kararı ve Dolar kurundaki sabitleşme, toplumda hemen karşılığını buldu. Ekonomiye yönelik algılar pozitifleşti ve AK Parti oylarında bir toparlanma yaşadı.

 

Raporumuz genelinde de vurguladığımız üzere, Kasım’da ekonomi konusunda atılan adımlar ve yaşanan görev değişiklikleri, iktidar partisinin hanesine olumlu biçimde yansıdı. Buna karşılık, muhalefet partilerinin polemiklerle gündeme gelmesi ise, çoğunun yıpranmasına veya yerinde saymasına yol açtı.

 

Kasım 2020 verilerimizin de ortaya koyduğu gibi, yargının bağımsızlığına yönelik negatif algılar son derece yoğun ve ekonomi-hukuk gibi alanlarda köklü reform arzusu toplumda oldukça güçlüdür.

 

2020, hepimiz için farklı sebeplerle zor bir yıldı. Bu zor yıl boyunca, bizlere aboneliğinizle destek olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Türkiye’de 2005 yılının başından beri, aralıksız şekilde ülkenin algılarını çok boyutlu olarak ölçen, Türkçe ve İngilizce yayınlanan bu raporu, bu sene de en yüksek standartları hedefleyerek üretmenin gururunu sizlerin de sayesinde yaşıyoruz.