Türkiye'nin Nabzı - 23 Haziran İstanbul Seçimi / Haziran 2019

Tekrarlanacak olan İstanbul yerel seçiminin süreci ilginç sürprizlerle devam ediyor. Uzun süredir görmediğimiz, adaylar arası televizyon tartışması gerçekleşti. Diğer taraftan bir süredir kampanyadan uzak kalmayı tercih eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, televizyon tartışmasından sonra aktif bir şekilde katkı sunmaya başladı. Bu iki faktör ve bunların

etkilerinin seçim sonucunu nasıl etkileyeceğini 23 Haziran akşamı göreceğiz.

 

MetroPOLL’ün Türkiye’nin Nabzı Haziran ayı araştırmasını da İstanbul’un nabzı şeklinde tasarladık ve alan çalışmasını adayların televizyon tartışmasından önce, 14 – 15 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdik. Dolayısıyla televizyon tartışması ve sonrasında meydana gelen olayların etkisini bu araştırmada görmemiz mümkün olmayacaktır.

 

23 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesindeki ikinci araştırmamızda seçim kampanyalarının seçmen üzerindeki etkilerini ölçümlemeye çalıştık. Haziran ayı çalışmasında şekillenen seçmen davranışı eğilimini bu araştırma raporunda bulabilirsiniz.

 

Tüm bu konuların yanı sıra, her ay olduğu gibi Türkiye’nin gidişatı, siyasi partilerin oy destekleri ve Cumhurbaşkanı’nın görev onayı da ölçüldü. Ayrıca 2017’de referandum ile getirilen Cumhurbaşkanlığı Sistemi konusunda kamuoyunun görüşleri de raporumuzda yer almaktadır.

 

Türkiye'nin Nabzı Haziran ayı araştırması; İstanbul’da 14 ilçede tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 14 - 15 Haziran 2019 tarihleri arasında toplam 1613 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde +/- 2,44 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

 

Hata Payı: Genel: +/- 2,44, AK Parti: +/- 3,95, CHP: +/- 4,05, MHP: +/- 9,72, HDP: +/- 8,59, İYİ Parti: +/- 9,53