Geçim Sıkıntısı Koşullarında Düğünler

TÜİK verilerine göre 2021 yılında evlenen çift sayısı 561 710. Son 20 yılın verileri her yıl ortalama 500 bin civarında evlilik olduğunu gösteriyor. Bu yıl da benzer sayıda çiftin evlilik yapması, bekleniyor.

 

Ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı evlilik kararını, organizasyonlarını ve ev kurma süreçlerini etkiliyor. Temmuz 2022 araştırmamıza göre halkın 29’u temel ihtiyaçlarını karşılayamaz, 45’i de sadece beslenme/barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılarken, evlilik, çiftler ve aileler için ciddi bir finansal yük anlamına geliyor, insanların borç yüklerini artırıyor.

 

Düğün organizasyonları evliliklerin geleneksel ve adeta vazgeçilmez biçimi. Özellikle yaz aylarında yoğunlaşan, akrabalar ve arkadaşların katılımıyla oldukça kalabalık eğlence ve ağırlama ritüelleri içeren düğünler oldukça masraflı organizasyonlar. Aileler ve çiftler düğün masraflarını karşılamakta zorlanıyorlar. Düğün ve ev kurma masrafları nedeniyle evlenmeyi erteleyenler de hiç az değil.

 

Düğünlerin bir de ‘katılımcı’ boyutu var. Geleneksel olarak düğünlerde davetlilerin yeni çiftlere hediyeler vermesi, takılar takması bekleniyor. Dolayısıyla, düğünler davetliler için de belli bir harcama gerektiriyor. Sonuçta, ekonomik sıkıntılar düğünleri katılımcılar için de ağırlaştırıyor. Toplumun çok büyük bir kısmı düğünlerde takı takmakta zorlandığını / çok zorlandığını ifade ediyor. Ekonomik nedenlerle takı takamadığını söyleyenler de az değil.

 

Geçim sıkıntısı düğünlere katılımı da etkilemiş görünüyor. Toplumun önemli bir kesimi ekonomik nedenlerden dolayı artık düğünlere katılamıyor. Geleneksel bir buluşma, eğlenme ve dayanışma alanı olan düğünler ekonomik krizin altında eziliyor. Geçim sıkıntısı evlenen çiftleri, onların ailelerini ve düğünlerine davet ettikleri akraba ve dostlarını ekonomik olarak zorluyor.

 

‘Parayla mutluluk olmaz’ belki, ama parasız da evlilik ve düğün yapılamıyor...

 

Bu kısa dosyamızda yaz aylarında yoğunlaşan düğünlere evlenen çiftler ve aileleri ile davetliler açısından baktık, zorlaşan geçim koşullarının düğün organizasyonlarını ve davetlileri nasıl etkilediği inceledik. Sonuçlarını ilginize sunuyoruz...