Türkiye'nin Nabzı - Temmuz 2020

Türkiye’de “sokağa çıkma yasaklı pandemi günlerinin” kaygılı ve kısıtlayıcı günlerinden sonra, nispeten rahat nefes alınan bir yaz dönemi yaşıyoruz. Elbette, “rahat nefes alabilmek” de göreceli bir durum; Türkiye siyasetinin gündemi hiç kesmeyen biçimde her daim “alevli” bir halde. Diğer yandan, bu yaz yine ekonomi ile ilgili yakınmaların yoğunlaştığı bir dönem oluyor.

 

Araştırmalarımızda hep ön plana çıkan başlıca toplumsal sorunlar, refah seviyesinin düşmesi, geçim sıkıntısı ve işsizlik. Dahası, Koronavirüs ile ilgili belirsizlikler bilinenlerden hala çok daha fazla: sonbahar dönemi ile, pandeminin hayatlarımız üzerindeki etkisiyle bir kez daha yüzleşmek zorunda kalabiliriz. “Okulların sonbaharda açılması” konusuna toplumun ikircikli yaklaşımı da Koronavirüs tehdidinin ülkemizde ciddi bir mesele olarak görüldüğünü ortaya koyuyor.

 

Kaygılar sürse de, Koronavirüs’ten bir “es” dönemi alındı, kısıtlamalar büyük ölçüde azaltıldı: peki, bu dönemi Türkiye nasıl değerlendiriyor?

 

Siyasetin kutuplaşan ve toplumu kutuplaştıran gündemi Koronavirüs Krizi hiç olmamışçasına sürüyor: seçmenler de algılarında parti söylemi ekseninde kutuplaşmaya devam ediyor. Bardağın dolu tarafından bakarsak, kadına şiddet gibi konular toplumun kırmızı çizgileri ve hiçbir kutuplaşmaya yenilmeyecek denli hassasiyet gösterdiğimiz böyle konular hala mevcut.

 

Kamuoyunun medyadan şans oyunlarına birçok konuya, büyük bir kuşku ve güvensizlikle yaklaşması söz konusuyken, hala toplumsal değerlerimizden bazılarını korumayı başarmamız ve kadınlara şiddete karşı çıkmamız da sevindirici bir durum.

 

Sizlere, sevdiklerinizle, sağlıkla, mutluluk ve bereketle kutlayacağınız bir bayram diliyoruz; iyi bayramlar.

 

Türkiye'nin Nabzı Temmuz ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 18 - 23 Temmuz 2020 tarihleri arasında toplam 1350 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde +/- 2,67 hata payı ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonda Anket) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.