Türkiye’nin Nabzı - Ekonomideki İyileşme, Yerel Yönetimler ve Geçmişe Özlem / Ağustos 2017

Ağustos ayı siyasi gündemin nispeten tatil yaptığı bir ay oldu. Erken seçim olasılıkları tartışılmaya başlandı. Muhalefet partileri ve iktidar partisi taraflarından farklı iddialar ve cevaplar yükseldi. Bir yandan uzun süredir devam eden demokrasi tartışmaları sürdü. Diğer taraftan eğitim sistemine önerilen değişiklikler ve imamların nikâh kıyabilmesi gündemleriyle laiklik masaya yatırıldı. Kısacası dünyanın başka bir yerindeki bir ülke için yoğun ama Türkiye için önceki aylara göre daha durgun bir ay geçirildi. Peki, seçmen tüm bu gelişmeleri nasıl değerlendirdi?


Bu ayın bir başka konusu tüm bu gelişmelerin seçmene hangi iletişim kanallarıyla ulaştığı oldu. Türkiye halkı siyasi haberleri hangi iletişim araçlarından takip etmeyi tercih ediyor? Hangi haber kanalları takip ediliyor? İnternetin siyasi haberlere ulaşım pastasındaki payı ne? Türkiye’nin Nabzı Ağustos ayı araştırmasında bu sorulara da cevap aradık.


Ayrıca Türkiye’nin Nabzı’nda aylık gündemin dışında toplumsal dengeleri ve hassasiyetleri incelemeye bu ay da devam ediyoruz.


Seçmenlerin yerel yönetimler konusundaki algısı ne durumda? Yerel yönetimlerin şehirlerinin sorunlarında daha fazla sorumluluk almalarını istiyorlar mı? Şehirlerindeki mi yoksa Ankara’daki siyasilerle mi daha çok muhattap olabiliyorlar? Kısacası Türkiye halkı yerelleşme konusunda ne düşünüyor?


Günümüz çağı insanlarının ortak noktalarından biri geçmişe özlem. Ne bugünün getirdiği imkânlardan ne de geçmişi özlemekten vazgeçebiliyoruz. Retro tasarımlar, eski filmlerin izlenmesi, 90’lardaki şarkılara yapılan coverlar, “nerde o eski bayramlar”.. Hepsi bize geçmiş mi, şimdi mi sorusunu sorduruyor? Biz de halka sorduk. 10 yıl öncesi mi yoksa şimdi mi?


Bu konuların dışında Türkiye’nin Nabzı’nın siyasi durum, liderlerin görev onayı, refah düzeyi, Türkiye’nin gidişatı bölümlerinin de Ağustos ayı sonuçlarına ulaşabilirsiniz.


Türkiye'nin Nabzı Ağustos ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 16-21 Ağustos 2017 tarihleri arasında toplam 2137 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde 2,12 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

Parti bazında hata payları;

AKP: 3,29
CHP: 4,54
MHP: 6,84
HDP: 7,17