Türkiye'nin Nabzı - Erken Seçime Giderken Seçmen Algısı / Nisan 2018

Türkiye Haziran ayında erken seçime gidiyor. 2019 Kasım ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilli seçimleri bir buçuk sene erkene, 24 Haziran’a alındı. MHP lideri Bahçeli’nin seçimin 2018 Ağustos’unda yapılması yönündeki önerisini Cumhurbaşkanı Erdoğan daha da erken bir tarihe çekerek kabul etti. Peki erken seçime giderken Türkiye’nin Nabzı ne diyor? Bahçeli’nin erken seçim önerisi bu araştırmanın saha çalışması sürecine denk gelmiştir fakat araştırma sahasının tamamlandığı gün erken seçim kararı alınmıştır. Elde edilen sonuçları bu koşullar altında değerlendirmek daha doğru olacaktır.

 

Erken seçim kararıyla birlikte her gün gelişmelerin yaşandığı ittifak görüşmelerine dair seçmenin algısı ele alınmıştır. Hangi seçmenlerin hangi ittifaklara daha olumlu baktığı, kimleri destekleyecekleri ölçülmüştür. Seçim kararı arefesinde seçmenin hükümet politikalarına dair değerlendirmeleri ne yönde olmuştur? Eğitim ve sağlık sistemindeki gelişmelere dair seçmenin görüşlerinin yanı sıra ekonomi alanındaki gelişmeler hakkında da seçmen nabzı tutulmuştur. Toplumun dolar kurundaki değişime yönelik kanaati ve özelleştirmeler hakkındaki değerlendirmesi Nisan ayı raporunda yer almaktadır. Bu politikalara bakış açıları seçmen bağlılığı açısından da ele alınmıştır. Partilerin esnek ve sıkı bağlı seçmenleri açısından bir görüş ayrılığı olup olmadığı incelenmiştir.

 

Nisan ayına damga vuran bir diğer gelişme ise Doğan Medya grubunun aniden Demirören grubuna satışı oldu. Kamuoyunda Demirören grubunun hükümete yakın olduğu ve bu satışla hükümetin medya üzerindeki etkisinin artacağı yönündeki iddialar dile getirildi. Peki seçmen bu konu hakkında ne düşünüyor? Genel olarak medyayı özgür buluyor mu? Haber kanallarına güveniyor mu? Hangi haber kaynaklarını daha güvenilir bulup takip ediyor?

 

Bu konuların dışında Türkiye’nin Nabzı güncel siyasal durum, liderlerin göre onayı, refah düzeyi ve Türkiye’nin gidişatı konularındaki bulgulara raporumuzun ilgili bölümlerinden ulaşabilirsiniz.