Türkiye'nın Nabzı - Seçim İttifakı / Mart 2018

Türkiye’de siyaset hem sınır ötesi Zeytindalı operasyonu vesilesiyle hem de 2019 seçim hazırlıkları sebebiyle oldukça yoğun günler geçirmektedir. 2018 Mart ayına özellikle seçim ittifakları ve yeni seçim düzenlemesi damga vurdu. Peki seçmenin değerlendirmesi ne yönde? Kurulan Cumhur ittifakına yönelik algısı ne durumda? Muhalefet partileri cephesinde tartışılan ittifak olasılıklarının seçmendeki karşılığı ne seviyede? Türkiye’nin gündemine girmiş olan seçim ve hazırlıkları, Türkiye’nin nabzını tutan raporumuzda da ana gündem başlığını oluşturmaktadır.


Mart ayının başında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü olması vesilesiyle, her sene Türkiye’nin gündeminde kadınlar ve sorunları öne çıkmaktadır. Özellikle bu sene kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı haberleriyle sarsılan halkın ortak tepkileri siyasileri de belirli alanlarda harekete geçirmeyi başarmıştır. Bu ayki araştırma raporunda kadın sorunu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Kadının toplumdaki konumundan, taciz ve şiddet olaylarına kadar birçok boyutta “kadın” konusu incelenmiştir.


Ekonomi konusunda bu ay özel olarak hane halkı borçlanması ele alınmış ve detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca Türkiye’nin Nabzı’nda her ay yer alan konulara da yer verilmiştir. Ülke gidişatı, ülkenin ve seçmenin en önemli sorunları Mart 2018 raporunda da incelenmeye devam edilmiştir. Bu konuların dışında, siyasal durum ve liderlerin görev onayı bölümlerine de bu raporda ulaşabilirsiniz.


Türkiye'nin Nabzı Mart ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 9-21 Mart 2018 tarihleri arasında toplam 2036 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde 2,17 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.