Türkiye'nın Nabzı - Seçmenin Gözünden Zeytindalı Operasyonu / Şubat 2018

Afrin’deki PYD ve YPG terör örgütlerini bu bölgeden temizlemek ve sınır güvenliğini sağlamak üzere 20 Ocak 2018 tarihinde başlatılan Zeytindalı operasyonu Şubat ayında da devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket ediyor. Türkiye kamuoyunun ana gündemini de elbette sınır dışı yapılan bu operasyon oluşturuyor. Peki seçmen edindiği bu bilgiler ışığında operasyon hakkında nasıl bir algıya sahip?

 

Suriye’deki farklı silahlı birlikler hakkında ne düşünüyor? Afrin operasyonu vesilesiyle hangi ülkeleri dost hangilerini düşman olarak görüyor? Zeytindalı operasyonunun Türkiye’ye etkileri hakkındaki değerlendirmeleri neler? Kısacası Afrin bölgesine gerçekleştirilen operasyonun detaylarına dair halkın bakış açısını Şubat ayı raporunda ele aldık.

 

Türkiye’nin Nabzı Şubat ayı raporunun bir diğer gündemi ise kamuoyunda sıkça dillendirilmeye başlanmış olan erken seçim olasılığı. Önümüzdeki seçimlerde AKP ve MHP birlikte hareket edeceklerini açıkladılar. Bu iki partinin ittifak olarak seçime girecekleri ve bu ittifakın adının da ‘’Cumhur İttifakı’’ olacağı artık iyice netleşti. Kimlerin bu ittifakı hangi oranda desteklediğine dair detaylara bu raporda ulaşabilirsiniz.

 

Her daim ekonomi Türkiye’nin vazgeçilmez konularının başında gelmiştir. Metropoll’ün aylık raporlarında da ekonomi konusu farklı pencerelerden ele alınmaya çalışılmıştır. Şubat ayında ise seçmenin ekonomik ve sınıfsal pozisyonu daha derinlemesine incelenmiştir. Seçmene gelir düzeyi, maaş değişimi, çalışma tecrübesi, hanedeki istihdama katılım oranı gibi temel konular sorulmuştur. Halkın yaşam standartları ve gelecek için beklentileri ölçülmeye çalışılmıştır.

 

Türkiye’nin Nabzı’nda her ay yer alan konulara da yer verilmiştir. Ülkenin gidişatına yönelik seçmenin algısı incelenmiştir. Halkın ne kadarı ülke gidişatından memnun? Ülkenin en önemli sorunu seçmen nezdinde nedir? Seçmenin gündemi nedir? Bu konular ekseninde Şubat 2018’in fotoğrafı çekilmiştir.

 

Bu konuların dışında Türkiye’nin Nabzı’nın siyasal durum ve liderlerin görev onayı bölümlerinin de Şubat ayı sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye'nin Nabzı Şubat ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 10-17 Şubat 2018 tarihleri arasında toplam 1802 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde 2,31 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.