Turkiye'nin Nabzı - 2017 Sonunda Türkiye / Aralık 2017

2017 yılının son ayında Türkiye siyasi gündemi yolsuzluk ve rüşvet iddialarına sahne oldu. ABD’de görülen Rıza Sarraf davası Türkiye gündeminin ana başlıklarından biri haline geldi. ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları deldiği yönündeki suçlamalarla başlangıçta sanık koltuğunda oturan Sarraf, daha sonra savcılık ile yaptığı anlaşma kapsamında, davada tanık olarak dinlenmeye başlandı. Sarraf, tanıklığı süresince Türkiye’de aralarında bakanlık ta yapmış bazı kimselere rüşvet verdiği iddialarında bulundu. İşte bu iddialar, Türkiye’de bir kez daha rüşvet konusunun gündeme oturmasına neden oldu.


Peki Sarraf’ın iddiaları toplum nezdinde nasıl karşılanıyor? Seçmenler ABD’de görülen bu davanın Türkiye’ye zarar vereceğini düşünüyorlar mı? Bu davanın Türkiye’ye ve Hükümet’e yönelik bir kumpas olduğu iddialarına seçmen ne diyor?


Sarraf davasının başladığı gün, Ana Muhalefet Partisi lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’na para transferleri olduğunu gösteren bazı dekontları göstererek para aklandığı iddiasında bulundu. Peki seçmen bu iddialardan haberdar mı? Seçmen bu iddiaları ne derece inandırıcı buluyor?


Aralık ayında Türkiye gündeminde yer alan bu iddialar doğrultusunda, seçmenin genel olarak rüşvet ve yolsuzluğa dair algısı da incelenmiştir.


Bu konuların dışında her ay olduğu gibi siyasal durum, liderlerin görev onayı, refah düzeyi, Türkiye’nin gidişatı gibi mevzulara da bu raporda ulaşabilirsiniz.


Türkiye'nin Nabzı Aralık ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 13-20 Aralık 2017 tarihleri arasında toplam 1842 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde 2,27 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.