Türkiye’nin Nabzı - Seçmenin Gözünden Dış Politika / Ekim 2017

Siyaseten çok hareketli geçen Ekim ayına özellikle dış politikadaki gelişmeler damgasını vurdu. Sınırımızdaki bağımsızlık referandumu, ABD ile vize krizi ve Rusya ile gelişen ilişkiler kamuoyunda tartışılan konuların başında yer aldı. Peki seçmen son dönemde dış politikadaki gelişmeleri ve Türkiye’nin bu gelişmelere yönelik tavrını nasıl değerlendiriyor? Ekim ayı Türkiye’nin Nabzı raporunda seçmenin dış politikaya verdiği karneyi inceledik.


Bu ay gündemde yer alan bir diğer önemli konu ise istifaları istenen belediye başkanları oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine üç belediye başkanı istifasını sundu, diğer ikisinin de istifası bekleniyor. Seçmen bu durumu nasıl değerlendiriyor? Seçilmişlerin istifa etmesini istiyor mu? Hangi koşullarda?


Ekim ayı raporunda ele aldığımız bir diğer konu ise, zaman zaman gündemden düşmüş gibi görünse de, seçmenin değişmeyen başlığı: Ekonomi. Tüketici güven endeksinin yanı sıra bu ay artan vergi oranlarının seçmende yaratmış olduğu algının derinlemesine analizi raporumuzda yer alıyor.


Bu konuların dışında Türkiye’nin Nabzı’nın siyasal durum, liderlerin görev onayı, refah düzeyi, Türkiye’nin gidişatı bölümlerinin de Ekim ayı sonuçlarına ulaşabilirsiniz.


Değerli okuyucularımız, Ekim ayının 25'inde M.Akşener'in partisinin kurulacağı açıklanmıştı. Biz de henüz ismi, logosu ve kurucuları açıklanmadan önce bu ayki araştırmamıza M.Akşenerin partisi seçime katılırsa kime oy verirsiniz diye sorduk. Şüphesiz bu partinin gerçek oy desteğini önümüzde aylarda göreceğiz. Bu ayki değerleri İyi Parti'nin başlangıç noktası olarak kabul edilebiliriz. Siyaset sahnesine resmen bu ay katılan İyi Parti'ye başarılar dileriz.


Türkiye'nin Nabzı Ekim ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 14-22 Ekim 2017 tarihleri arasında toplam 2079 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde 2,15 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

 

Parti Bazında Hata Payları
AKP: 3,32
CHP: 4,68
MHP: 7,15
HDP: 7,54
Genel Hata Payı: 2,15