Türkiye'nin Nabzı - Suriye’ye Müdahale ve OHAL Uygulaması / Eylül 2016

Suriye krizinin Türkiye’ye yansımaları devam ediyor. Bir yandan kalıcı bir soruna dönüşen sığınmacılar konusu, öte yandan IŞİD’in Türkiye’de yaptığı terör eylemleri hükümetin etkili tedbirler almasını gerektiriyor. Ayrıca Suriye’nin kuzeyinde bazı bölgelerin terör örgütü olarak nitelenen PYD’nin kontrolünde olması hükümetin Suriye krizine hassasiyetini daha da artırıyor.

 

Sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye içinde konuşlanan terör örgütlerini etkisizleştirmek amacıyla hükümet 24 Ağustos’ta Fırat Kalkanı operasyonuna başladı. TSK birimleri, Özgür Suriye Ordusu unsurlarıyla birlikte Cerablus ve çevresinde IŞİD’i ve YPG güçlerini etkisizleştiriyor. Bir ayı aşkın bir süredir TSK Suriye’de çatışma halinde. Peki, kamuoyu Cerablus Harekatı’na ne diyor? Operasyonu destekliyorlar mı? Harekatın ne kadar sürmesini bekliyorlar? Operasyonda ABD’nin yardımcı mı, yoksa engel mi olduğunu düşünüyorlar? Türkiye’nin Nabzı bu ay Cerablus Operasyonu’nun Türkiye kamuoyunda nasıl algılandığını ayrıntılarıyla inceliyor.

 

Öte yandan Eylül ayının bir diğer gündem konusu OHAL ve OHAL’in uzatılmasıydı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 3 ay süre ile ilan edilen OHAL 19 Ekim’de sona erecekti. Ancak, Milli Güvenlik Kurulu’nun tavsiyesiyle Bakanlar Kurulu OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına karar verdi. Türkiye’nin Nabzı bu ay OHAL’e ilişkin kamuoyunun görüşlerini ele alıyor. OHAL’in uzatılması onaylanıyor mu? OHAL’in ne kadar sürmesi bekleniyor? Günlük hayat OHAL uygulamalarından ne kadar etkileniyor?

 

Bu iki dosya konumuzun yanısıra, Türkiye’nin gidişatı, başkanlık sistemine bakış, liderlerin beğeni düzeyi ve siyasi partilerin toplumsal destekleri gibi konular da Türkiye’nin Nabzı’nda...

 

Türkiye'nin Nabzı Eylül ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 23-27 Eylül 2016 tarihleri arasında toplam 2227 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde 2,08 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.